Yeni nesil Mac Pro için iddialı işlemci detayları geldi

Online News Magazine

Uzun zamandır gündemde olan Apple Silikon temelli yeni nesil Mac Pro için iddialı işlemci detayları gündemde yer alıyor.

Apple, uzun süre önce Apple Silikon temelli yeni nesil Mac Pro modelinin kesin olarak yolda olduğunu duyurdu. Ürün halen tam olarak ne zaman gelecek bilinmiyor ancak cihaz üzerindeki test çalışmalarının sürdüğü aktarılıyor. Yüksek ihtimalle seri üretimden çok uzakta olmayan iddialı bilgisayar modeli, sağlam analist Mark Gurman’a göre iki farklı işlemci opsiyonu ile karşımıza çıkabilir.

Bu “M2 Ultra” ve “M2 Extreme” isimlerinin kullanılması beklenen işlemcilerden birisinde 24 çekirdekli CPU, 76 çekirdekli GPU ve en üstte 256 GB RAM yer alabilir. Ailenin en güçlü işlemci opsiyonu ise 48 çekirdekli CPU, 152 çekirdekli GPU ve en üstte 256 GB RAM‘i bir araya getirebilir. Mark Gurman’a göre ürünün şu an 24 çekirdekli CPU, 76 çekirdekli GPU ve 192 GB RAM‘e sahip bir sürümü macOS Ventura 13.3 işletim sistemiyle beraber aktif olarak test ediliyor.

Apple’ın şu an sunduğu en güçlü Apple Silikon işlemci M1 Ultra modeli. Bu işlemcinin üst sürümünde 20 çekirdekli CPU, 64 çekirdekli GPU ve 64 GB ya da 128 GB RAM sunuluyor. Paylaşılan bilgiler doğruysa en güçsüz versiyonu dahi M1 Ultra’lı üst seviye Mac Studio’dan daha güçlü olacak yeni nesil Mac Pro, yukarıda da dediğimiz gibi halen tam olarak ne zaman gelecek bilinmiyor ancak ürünün 2023’ün ilk çeyreğine kalmış olma ihtimali bulunuyor.

2019 yılında çıkan ve halen satışı yapılan Mac Pro, yurt dışında 5.999 dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip. Yeni nesil Mac Pro’nun bundan daha ucuz olması bekleniyor ancak yine de aşırı düşük bir fiyat çok olası durmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Apple’dan kasım ayında bazı yeni donanım ürünleri bekleniyor. Kısa süre önce ortaya atılan iddialara göre karşımıza kasım ayında çıkacak ilk ürün M2 ya da M2 Pro işlemcili yeni nesil Mac mini olabilir. Buna ek olarak M2 Pro ile M2 Max işlemci opsiyonlu yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri de kasım ayında tanıtılabilir. Mac mini’de tasarım güncellemesi beklenirken, MacBook Pro’ların henüz yeni geçilen mevcut tasarımı sürdüreceği aktarılıyor.

Peki Apple’dan 2022 kapsamında şimdiye kadar hangi donanımlar geldi? Bu konuda ortaya çıkan güncel tablo hemen şöyle:

Mart ayı itibarıyla gelenler:

-Ufak ancak çok güçlü bilgisayar Mac Studio

-27 inç 5K gelişmiş monitör Studio Display

-5G desteğine sahip eski tasarımlı Yeni iPhone SE


-M1 işlemci taşıyan 5G’li Yeni iPad Air

Haziran ayı itibarıyla gelenler:

-M2 işlemcili yeni MacBook Air

-M2 işlemcili yeni 13 inç MacBook Pro

Eylül ayı itibarıyla gelenler:

-Dört farklı modelden oluşan iPhone 14 ailesi

-ANC performansını ikiye katlayan AirPods Pro 2

-Zorlu şartlara ve sporculara özel Watch Ultra

-Sıcaklık sensörü kazanan Watch Series 8

-Temel ihtiyaçlar için en iyi çözüm Watch SE 2

Ekim ayı itibarıyla gelenler:

-M2’li iki yeni iPad Pro 

-A15 Bionic işlemcili yeni Apple TV 4K

-Modern tasarımlı 10. Nesil iPad

Online News Magazine Yeni nesil Mac Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Read More

Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 Comments :

Post a Comment