Справжній Тарас Шевченко: фільми, відео та книга про українського генія

Як багато ви знаєте про Тараса Шевченка? Кріпак, сивочолий поет у кожусі, автор вірша «Заповіт»? Часто наші знання закінчуються шкільною програмою і вивченими віршами. Насправді життя Шевченка було різнобарвним, він не тільки писав, а й був видатним художником. У молодості його стильним одягом захоплювалася богема, а ще Тарас міг дозволити собі гулянки й склянку рому.

Звісно, життя Шевченка за часів царя не було райдужним. Понад усе він хотів писати, створити сім’ю й збудувати хатину в Україні. Але й цього йому не дозволили. Щоб пізнати творчість митця глибше, радимо переглянути і прочитати до Дня народження Кобзаря 9 березня цю збірку.

1. «Тарас. Повернення», 2019

1857 рік, Шевченко ув’язнений у Новопетрівській фортеці в Казахстані. До кінця терміну лишається декілька днів, але агенти царської армії роблять усе, щоб Тарас залишився у в’язниці. Фільм покликаний розкрити справжнього Шевченка, знищити радянські міфи про нього та показати незламність митця. Він продовжує творити й боротися навіть в умовах постійного стеження та у в’язниці. Справжній талант, українську зірку не заховати навіть за сімома замками.

2. «Поет і княжна», 1999

Хто б міг подумати, що Шевченко стане героєм мелодрами. Однак, жінок поет дійсно любив. Зустріч у Яготині з правнучкою гетьмана Кирила Розумовського могла стати доленосною. У житті Тараса могло з’явитися кохання всього життя, але не все так просто клеїться, коли почуття з’являються між аристократкою і молодим художником, якого викупили з кріпацтва.

3. «Сон», 1964

Біографічний художній фільм з Іваном Миколайчуком у головній ролі є одним зі 100 кращих фільмів історії українського кіно та має оцінку 8,1/10 в рейтингу IMDB. За сюжетом юного Тараса викликають на допит через вірші, які показують Україну вільною. За революційні роздуми його відправляють на службу та забороняють писати й малювати. Фільм передає внутрішні роздуми Шевченка про Україну та свій народ у той складний період, спогади про життя кріпаком та художню академію.

Оскільки знятий фільм за часів СРСР, там є і викривлені факти життя Шевченка, проте стрічка важлива для нашої історії.

4. «Кобзар в степах Казахстан», 2014

Тюрми Оренбурга, Іркутська, Уральська стали місцем заслання Тараса Шевченка. Але важкі умови й розлука з Батьківщиною не зламали його дух і бажання творчості. На картинах Шевченка можна побачити життя казахських дітей і низів суспільства. Також в горах Каратау і на Уралі розкрилися його здібності змальовувати пейзажі й передавати риси національного характеру. Фільм присвячений Івану Миколайчуку.

5. Проєкт «Наш Шевченко», 9 березня 2013 – 9 березня 2014

Більше відео проекту за посиланням http://www.youtube.com/@nashshevchenko4538

365 роликів виходили щодня впродовж року. Для відео знімалися герої з різних куточків України: актори, письменники, учасники Революції Гідності, співаки, вчителі, бізнесмени, пожежники, військові, громадські діячі, діти й просто всі, кого об’єднує любов і повага до творчості Шевченка. Ролики короткі, на кілька хвилин. Такі різні люди декламують твори Кобзаря, що цікаво не тільки почути їх, а й дізнатися більше про українців на відео. Проект символізує велику шевченківську родину.

6. «Як Тарас Шевченко став зіркою»

Короткий, зворушливий ролик про Шевченка від проекту «Книга-мандрівка. Україна» допоможе познайомити з постаттю Кобзаря дітей. Навіть у 4 хвилини можна вмістити основні факти життя поета і зацікавити для подальшого вивчення його шляху.

7. Книга «Епістолярій Тараса Шевченка»

Листи самого Тараса Шевченка — найкраще джерело для знайомства зі справжнім Кобзарем. Епістолярій Шевченка налічує понад 500 листів Шевченка та до нього з 1839 до 1861 року. Роздуми про Академію мистецтв, заслання, мандри Україною від першої особи допоможуть розкрити нові грані митця. Це можливість прочитати прозові творіння Шевченка й пережити складні моменти разом із генієм.

8. «Таємниця походження Тараса Шевченка», розповів український історик Олександр Алфьоров

Перипетії життя, роздуми про особистість і велич духу Шевченка зображені у багатьох стрічках, роликах та працях, на Черкащині навіть проводять фестиваль ШеФест. Розкривайте Шевченка з різних сторін, руйнуйте стереотипи про митця і з кожною прочитаною сторінкою пізнавайте більше.

Вшанування Тараса Шевченка 9 березня — привід дослідити його біографію, почитати твори або побачити нові для себе картини. Нехай цей день надихає вас!

підготувала Катя Вогник спеціально для vsviti.com.ua

Read More

Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 comments :

Post a Comment